FAQ - Najczęściej zadawane pytania
1) Uproszczona czy pełna ? Jaka księgowość dla kogo?2) Być czy nie być VATowcem - oto jest pytanie.
3) Czy księgowość jest konieczna do funkcjonowania firmy?
4) Morze możliwości… czyli jaką formę działalności gospodarczej wybrać?
5) Ulga w budżecie – czyli co można odliczyć od podatku w roku 2015?
6) Czym jest i kto musi z niej korzystać – O rachunkowości
7) Czy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?
1) Uproszczona czy pełna ? Jaka księgowość dla kogo?
Prowadzenie księgowości jest koniecznością współczesnych przedsiębiorców, choć nie zawsze prawnie nadaną. Niektóre podmioty gospodarcze zobowiązane są jednak do pełnego jej zakresu, inne mogą korzystać z przywilejów uproszczonej ewidencji.
Świadomość konieczności rozliczenia podatkowego ma każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność. Mniej oczywiste zdaje się dla przedmiotów gospodarczych to z jakiej formy tego rodzaju aktywności rachunkowej mogą korzystać. W najprostszym ujęciu dopuszczalne są dwa sposoby, czyli:
księgowość pełna – stanowi bardzo rozbudowany, złożony oraz sformalizowany system ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Jej głównym zadaniem jest stworzenie przejrzystego oraz kompletnego obrazu finansów firmy. W oczywisty sposób stanowi podstawę do obliczania podatków. Pośrednio jest skutecznym narzędziem, pozwalającym na podejmowanie świadomych decyzji, nie szkodzących finansom przedsiębiorstwa. Obowiązek korzystania z takiej formy księgowości mają wszyscy przedsiębiorcy po przekroczeniu wartości 1,2 mln EUR przychodów z ubiegłego roku oraz przedsiębiorcy, w których firmach został wydzielony majątek i jest on odrębnie zarządzany.
księgowość uproszczona – stanowi prosty system ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, oparty na podstawowych zasadach z zakresu rachunkowości. Dedykowany jest przede wszystkim niewielkim przedsiębiorstwom. Istnieją trzy dopuszczalne prawem formy realizowania tego rodzaju księgowości, a mianowicie:
- karta podatkowa – sprowadza się do odprowadzania comiesięcznie należności w określonej stawce, która zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności, liczby osób zatrudnionych, liczby osób, zamieszkujących w miejscu wykonywania działalności.
- ryczałt ewidencjonowany – opiera się na opłatach w określonej stawce podatkowej, zależnej wyłącznie od przychodów (bez uwzględniania kosztów).
- księga przychodów i rozchodów – polega na dokonywaniu comiesięcznego podsumowania przychodów i kosztów oraz odprowadzania podatku od różnicy.
2) Być czy nie być VATowcem - oto jest pytanie.
Rejestracja VAT jest możliwością, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność. Skorzystanie z niej ma swoje wady i zalety. Warto przeanalizować czy warto być Vatowcem, czy lepiej skorzystać ze zwolnienia w tym zakresie.
Zdecydowana większość przedsiębiorców, rozpoczynając swój biznes boryka się z decyzją dotyczącą rejestracji VAT. Oznacza bowiem, konieczność doliczania do sprzedaży wartości VAT zgodnie z ustaloną prawnie w obowiązującym roku stawką. Obliguje to przedsiębiorcę również do dokonywania zbiorczych podsumowań na deklaracjach VAT i odprowadzenia określonej sumy do Urzędu Skarbowego. Wiąże się to z ofertą wyższych cen towarów.
Czy wobec tego warto być VATowcem ?
Należy pamiętać o bardzo istotnej w tym obszarze kwestii, a mianowicie o tym, że od VATu doliczonego do sprzedaży można odjąć VAT powstały na skutek dokonanych zakupów, wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym bycie VATowcem może być w wielu sytuacjach opłacalne, w szczególności:
- jeśli Państwa firma jest czynnym podatnikiem VAT i planuje duże oraz regularne inwestycje;
- jeśli klienci Państwa firmy są w większości czynnymi podatnikami VAT.
W tych sytuacjach warto skorzystać z rejestracji VAT, gdyż generuje realne oszczędności w zakresie finansów przedsiębiorstwa.
Kiedy trzeba być VATowcem?
Istnieją pewne obostrzenia, co do możliwości korzystania ze zwolnienia podatkowego. Niektóre rodzaje działalności nakładają na przedsiębiorcę konieczność pozostania płatnikiem VAT od pierwszej sprzedaży. Dotyczy to przede wszystkim:
- importu towarów i usług,
- dostarczania towarów,
- nabywania towarów (wewnątrz wspólnoty).
Ponadto ze zwolnienia nie mogą korzystać podatnicy, którzy:
- dostarczają wyroby na bazie metali szlachetnych bądź z udziałem tych metali;
- realizują dostawy towarów objętych akcyzą (z wyjątkiem określonych przez PKWiU produktów);
- dostarczają towary przy wykorzystaniu nowych środków transportu;
Zwolnieniem podatkowym nie mogą zostać objęci podatnicy, którzy oferują usługi prawnicze, doradcze, jubilerskie oraz podatnicy, których siedziba firmy znajduje się poza terytorium kraju.
3) Czy księgowość jest konieczna do funkcjonowania firmy?
Pojęcie księgowości wiąże się głównie z ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych. Zdecydowana większość przedsiębiorców jest zobowiązania do jej prowadzenia. Warto poznać korzyści płynące z tych działań dla funkcjonowania firmy.
Podstawowym zadaniem księgowości jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, których fundamentalnym zadaniem jest ujęcie wszelkich zdarzeń finansowych w sposób chronologiczny i systematyczny. Ponadto księgowość zajmuje się innymi dokumentami finansowymi firmy. Zasadność wykorzystywania jej przez podmioty gospodarcze jest uwarunkowana kilkoma aspektami.
Prowadzenie księgowości:
- pozwala na określenie formy opodatkowania, jak też ustalenie wielkości odprowadzanych składek. Umożliwia prawidłowe rozliczanie się w trybie comiesięcznym z pracownikami oraz właściwymi organami administracyjnymi.
- umożliwia rzetelną obsługę w zakresie kadr oraz płac. Sporządzana przez firmę dokumentacja finansowa zawiera wszelkie informacje dotyczące nakładów poniesionych w danym miesiącu na każdego z pracowników. Stanowi podstawę do naliczania premii. Na jej podstawie także pracownik ma możliwość dochodzenia roszczeń, co do zaległej należności.
- daje solidne podstawy prawne firmie, w szczególności w aspekcie finansowym. Gromadzenie dowodów finansowych oraz właściwe ich archiwizowanie i opracowywanie zabezpiecza przedsiębiorstwo przed zagrożeniami prawnymi. Przechowywane dokumenty mogą być dowodami w sprawach sądowych, itp.
- pozwala na podejmowanie dobrze umotywowanych decyzji. Pełna wiedza o finansach przedsiębiorstwa umożliwia wykrycie zagrożenia w odpowiednim momencie, skorygowania nieprawidłowości, czy też rozpoczęcia procesu poszerzania działalności.
Uwaga! : Powyższe aspekty księgowości wskazują, że stanowi jeden z niezwykle istotnych składowych każdej prowadzonej działalności gospodarczej, wpływając na sposób organizacji pracy przedsiębiorstwa oraz zapewniając jej solidne postawy prawno-finansowe.
4) Morze możliwości… czyli jaką formę działalności gospodarczej wybrać?
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga określenia formy prawnej. Istnieje w tym zakresie wiele możliwości. Warto zastanowić się nad taką, która będzie najlepiej dostosowana do świadczonych usług, oferowanych produktów, charakteru działalności, itp.
Osoby, planujące uruchomienie własnej działalności gospodarczej już na samym początku spotykają się z trudną do podjęcia decyzją. Każdy bowiem z nich musi określić formę prowadzonej przez siebie działalności. Jest to o tyle trudne, że nie będąc ekspertami w zakresie księgowości i rachunkowości, można podjąć decyzję w zasadzie niekorzystną dla siebie.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zastanowić się na kilkoma aspektami:
- Rodzajem podejmowanych działań – czyli co firma będzie oferowała Klientom; jakie usługi lub produkty;
- Typem nawiązywanych relacji – czyli z kim firma będzie współpracowała; z jakimi przedsiębiorstwami, kto będzie klientem i partnerem biznesowym;
- Wielkością przedsiębiorstwa – czyli jakie będą początkowe wymiary firmy; ilu pracowników chce zatrudnić;
- Finansami przedsiębiorstwa – czyli jaką formę opodatkowania wybierze firma; czy działalność ma określone źródła finansowania.
Uwaga! : Rzetelne przeanalizowanie tych kilku aspektów pod kątem planowanego uruchomienia działalności gospodarczej pozwala określić, jaka forma prawna będzie na początek najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwa możliwa jest zmiana tej formy.
Najpopularniejsze formy prawne działalności gospodarczej
- przedsiębiorstwo jednoosobowe – jest to firma, posiadająca jednego właściciela, który może zatrudniać dowolną liczbę pracowników. Do największych zalet tej formy należy niski kapitał początkowy oraz niewielkie koszty związane z rejestracją oraz prowadzeniem działalności. Największym minusem jest osobista odpowiedzialność właściciela za długi.
- spółka cywilna – w tym wypadku właścicielem mogą być co najmniej dwie osoby. Nie jest wymagany kapitał początkowy przy uruchamianiu działalności, a wspólnicy w równym stopniu odpowiadają za decyzje podjęte przez spółkę – wspólnie ponoszą koszty i dzielą się zyskami. Wadą jest brak statusu przedsiębiorstwa pomimo posiadanego NIPu i REGONu.
- spółka jawna – jej funkcjonowanie opiera się na prawie handlowym. Wszyscy wspólnicy wnoszą do firmy własny wkład. Kwestią dyskusyjną (czy uznać to za plus, czy minus) jest konieczność zarejestrowania spółki we właściwym sadzie rejonowym.
- spółka partnerska – może być założona przez przedstawicieli wolnego zawodu, przy czym konieczne jest zawiązanie jej przez co najmniej dwie osoby fizyczne. Głównym założeniem takiej formy jest wspólne wykonywanie zawodu przez np. pielęgniarki, lekarzy, rzeczników patentowych, itp.
5) Ulga w budżecie – czyli co można odliczyć od podatku w roku 2015?
Obowiązek rozliczenia z Urzędem Skarbowym ma każdy podatnik. Niektórzy z nich mają możliwość korzystania z przysługujących im ulg. Kwoty, jakie można odliczyć od podatku często zmieniają się. Informujemy do jakich ulg mają Państwo prawo w 2015 roku.
Każdego roku osoby zobowiązane do złożenia tzw. PITu w Urzędzie Skarbowym poszukują rozwiązań, które pozwolą im wygenerować oszczędności. W każdym roku rodzaj ulg jest nieco odmienny i można odliczyć inne formy finansowe od podatku. Jak sprawa prezentuje się w 2015 roku?
Od podatku można odliczyć darowizny:
- na konto organizacji prowadzących działalność użytku publicznego,
- poczynione na rzecz krwiodawstwa,
- na cele kultu religijnego.
Podatnikom przysługuje również ulga rehabilitacyjna, która pozwala na odliczenie kosztów związanych z:
- zaadaptowaniem pomieszczenia (domu, mieszkania, itp.) na potrzeby chorego;
- zakupem bądź renowacją sprzętu rehabilitacyjnego lub niezbędnego do funkcjonowania chorego;
- opieką – pielęgniarka dla obłożnie chorej osoby lub osoby zakwalifikowanej jako inwalida z I grupą), przewodnik dla osób niewidomych (i i II grupa inwalidzka);
- transportem na zabiegi rehabilitacyjne;
- kosztami uczestniczenia w turnusach rehabilitacyjnych i korzystania z wyjazdów zorganizowanych do obiektów uzdrowiskowych.
Osoby składające PIT mogą także odpisać wpłaty poczynione na indywidualne konto emerytalne, tzw. ulgę odsetkową oraz koszty za zakup nowych technologii. Rodziny posiadające dzieci mogą korzystać z tzw. ulgi prorodzinnej w określonych przypadkach. Dość mocnemu obostrzeniu w roku 2015 podlega ulga internetowa. Według nowych przepisów będą mogli z niej obecnie skorzystać tylko Ci podatnicy, którzy od momentu jej wprowadzenia (tj. 2004 rok) po raz pierwszy z niej skorzystają.
6) Czym jest i kto musi z niej korzystać – O rachunkowości
Z różnych form rachunkowości korzystają niemal wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą. W zależności od charakteru i formy prawnej przedsiębiorstwa jest ono objęte obowiązkiem prowadzenia rachunkowości lub z niego zwolnione.
Próba zdefiniowania
Rachunkowość w najprostszym ujęciu stanowi system ewidencji gospodarczej. Opiera się na specyficznych dokumentach. Jej celem jest ujęcie ogólnych i szczególnych danych liczbowych, poświadczających prowadzenie działalności gospodarczej oraz jej sytuację majątkową. Współcześnie można wyróżnić następujące rodzaje rachunkowości:
- retrospektywną – nastawiona jest na badanie określonego wymiaru, tzn. przychodów, wyników, majątku, itp.
- prospektywną – jest nakierowana na działania przyszłe i jako taka może stanowić element planowania i optymalizacji procesów dotyczących działalności przedsiębiorstwa.
Kto jest zobowiązany do prowadzenia rachunkowości?
W świetle polskich przepisów prawa podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia rachunkowości są:
- podmioty gospodarcze z osobowością prawną (np. spółki osobowe, przedsiębiorstwa spółdzielcze),
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (niezależnie od jej charakteru),
- niektóre podmioty gospodarcze pozbawione osobowości prawnej (np. określone przedsiębiorstwa spółdzielcze, państwowe).
Uwaga! : Obowiązkiem nie są objęte niektóre osoby fizyczne i spółki cywilne oraz podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w niewielkiej skali. W zależności od formy prowadzonej działalności mogą rozliczać się na podstawie uproszczonej ewidencji.
7) Czy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?
Prowadzenie rachunkowości jest wymagającym przedsięwzięciem. Umowa podpisana z biurem rachunkowym pozwala scedować obowiązki na zewnętrzną firmę i poświęcić oszczędzony w ten sposób czas i finanse na rozwój własnego przedsiębiorstwa.
Od 10 sierpnia 2014 r. każdy (posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, niekaralność w zakresie określonych przestępstw i ubezpieczenie OC) może usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe dla klientów i udzielać im porad podatkowych. Nie ma już obowiązku posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów uprawniającego przed tą datą do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych - wprowadzająca deregulację w zakresie wydawania certyfikatów księgowych - została uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. Ustawa ta 10 czerwca 2014 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 768). Przepisy weszły w życie w zdecydowanej większości 10 sierpnia 2014 r.. Ustawa ta przewiduje likwidację instytucji certyfikatu księgowego i tym samym egzaminów uprawniających do uzyskania tego certyfikatu.
Korzyści wynikające ze zlecenia obsługi księgowej przez biuro rachunkowe:
- Zmniejszenie kosztów – Outsourcing pozwala na rezygnację z wewnętrznego działu księgowego, co wiąże się z: mniejszą ilością zatrudnionych, brakiem konieczności utrzymania pomieszczeń biurowych, rezygnacją z zakupu dodatkowego sprzętu oraz oprogramowania.
- Oszczędność czasu – Zlecenie zewnętrznej firmie obsługi księgowej oraz kadrowo-płacowej pozwala przeznaczyć czas, poświęcony dotychczasowo na usługi księgowe na planowanie rozwoju działalności. Biuro odbiera otrzymane dokumenty, informuje Klienta o kwotach koniecznych do zapłaty. Ponadto reprezentuj go przed Urzędem Skarbowym i ZUS-em i wypełnia konieczne deklaracje, sprawozdania, itp.
- Poprawa decyzyjności – Biuro rachunkowe świadcząc usługi zapewnia kompleksową pomoc i świadczy usługi w sposób profesjonalny. Zapewnia także stały dostęp do rzetelnie prowadzonej dokumentacji finansowej, co pozwala na podejmowanie decyzji na solidnych podstawach.
- Zwiększenie komfortu – wszelkie kontrole dotyczące prowadzonej księgowości są przeprowadzane w siedzibie biura rachunkowego. Ponadto odpowiedzialność cywilna za działania w zakresie prowadzonej rachunkowości spoczywa na firmie zewnętrznej.