Karta Podatkowa
Dopuszczalną, w ramach uproszczonej księgowości, formą opodatkowania jest karta podatkowa. Sprowadza się do opłacania stałej kwoty podatku bez względu na faktyczną wartość uzyskiwanych przychodów. Zalecana jest przy prowadzeniu przedsiębiorstwa, zatrudniającego niewielką liczbę pracowników i posiadającego swoją siedzibę w niedużych miejscowościach. Wielkość stawki jest bowiem zależna od liczby osób zatrudnionych oraz od liczby osób zamieszkujących daną miejscowość.
Z tej formy opodatkowania mogą korzystać:
- niewielkie przedsiębiorstwa usługowe, usługowo-handlowe oraz handlowe;
- osoby wykonujące wolne zawody – w obszarze ochrony zdrowia ludzkiego i świadczeń weterynaryjnych.
Pod względem formalnym podatnik, który chce skorzystać z rozwiązania jakim jest karta podatkowa musi przygotować stosowny wniosek o zastosowanie tej formy podatkowej i złożyć go do właściwego Urzędu Skarbowego. Wypełniony formularz PIT-16 należy przedłożyć do 20 stycznia danego roku podatkowego.
Z karty podatkowej nie mogą korzystać:
- podatnicy prowadzący inną działalność pozarolniczą
wyjątek:
1. prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania energii w elektrowniach wodnych i wiatrowych do 5000 kilowatów i biogazu;
2. pozyskiwanie dochodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze); - osoby, prowadzące działalność związaną z wytwarzaniem wyrobów akcyzowych;
- współmałżonkowie, prowadzący działalność gospodarczą w tym samym zakresie;
- podatnicy, korzystający w ramach prowadzonej działalności z usług osób niezatrudnionych w ramach umowy o pracę, a także usług innych zakładów i firm (z wyłączeniem specjalistycznych świadczeń).
Zasady korzystania z Karty Podatkowej
Przedsiębiorcy korzystający z tej formy opodatkowania są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji do celów podatkowych oraz z konieczności comiesięcznego składania deklaracji i obliczania zaliczek na podatek. Księgi przychodów i rozchodów muszą być prowadzone wyłącznie w sytuacji, gdy firma rozpoczęła swoją działalność w czasie trwania roku podatkowego lub przejścia z innej formy opodatkowania. Wówczas obowiązek prowadzenia ewidencji musi być spełniony do czasu dostarczenia decyzji Urzędu o przejściu na kartę podatkową. Istnieje możliwość zmniejszenia kwoty opodatkowania o określony procent w konkretnych przypadkach.
- prowadzenia ewidencji zatrudnionych osób i ścisłego przestrzegania limitu zatrudnienia;
- wydawania na żądanie klienta rachunków oraz faktur i przechowywanie ich kopii przez okres pięciu lat podatkowych.